• BIST 11179.23
 • Altın 2631.343
 • Dolar 33.0454
 • Euro 36.2489
 • İstanbul 32 °C
 • Ankara 28 °C

Başkan Yazgı Sanayi Projesi İçin Esnafla Buluştu

Başkan Yazgı Sanayi Projesi İçin Esnafla Buluştu
Salonu tıklım tıklım dolduran sanayici esnaflar, toplantıdan memnun ayrıldılar.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, yeni yapılacak sanayi projesi ile ilgili istişare toplantısında sanayi esnaflarıyla bir araya geldi.

Aksaray Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Koçaş, Aksaray Ağaç İşleri Odası Başkanı Mesut Konuk, Aksaray Madeni Sanatkârlar Ve Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Üçkulak, Belediye Başkan Yardımcıları ve salonu tıklım tıklım dolduran bine yakın sanayi esnafı katıldı.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, yaklaşık bin kişilik sanayi esnaflarına hitaben yaptığı konuşmada yeni proje hakkında çok önemli bilgiler verdi

Başkan Yazgı,sanayi projesinin  hem sanayi esnaflarını hem de sanayinin lokomotifi olan inşaat sektörünü memnun edecek şekilde olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

“Bizim için en önemli işlerden birisi de sanayi projemizdi. Sanayinin akibeti ile ilgili sorulan sorulardı. Bizlerde bu sorulara işin başındaki insandan sizlere haber vermek amacıyla böyle bir toplantıyı gerçekleştirdik. Bildiğiniz gibi daha önce bir projemiz vardı. TOKİ İle gerçekleştirilecek bir projeydi bu sizlere sorulduktan sonraki yapılan gözlem sonucunda o projenin sıhhatli olmadığı, değiştirilmesi ve daha uygun bir projenin oluşturulması gerektiği konusunda ortak bir kanaat çıktı.

Bizlerde zaten seçim boyunca birçoğunuz ziyaret etme imkânımız oldu. Sizlerden yani sahadan aldığımız görüş doğrultusunda da  şu kanıya vardık ki; öyle bir proje gerçekleştirmemiz lazım ki bu proje sonucunda hem sanayi esnafımız memnun olsun hem de sanayi esnafımızla iş yapan sektörler , mimarlık, müteahhitlik sektörü yani bir nevi Aksaray’ımızın lokomotif sektörü  olan inşaat sektöründe çalışan birçok vatandaşımız bunlardan  memnun olsun istedik.”

Bu proje üzerine biz yoğun bir çaba ve gayret gösterdik TOKİ Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde biz şunu söyledik “Başkanım bir iş yapmayı hep beraber istiyoruz.  Ama öyle bir şey yapalım ki bunun sonucunda esnafımızın, müteahhitlerimizin, memnuniyeti olsun. Yani Aksaray’da yaşayan bütün sektörler bu işten kazançlı çıksın. Bizim yerimiz hazır” dedik. Üniversite ile OSB arasında 300 hektarlık alanımız hazır. Biz bu alanın içerisine TOKİ’nin gelip dükkânları yapmasını istiyoruz. Bunun karşılığında da bizim eski sanayimize dokunma dedik. Neden oraya girmesini istemedik? Çünkü vatandaşlar kendi arsaları üzerinde istedikleri gibi tasarruf yapsınlar. Bizim sizden isteğimiz yeni kurulacak sanayimizde dükkânları sıfırdan yaptıktan sonra vatandaşlarımıza sunmaktır.

TOKİ Başkanı dedi ki “bunu gerçekleştirmek için benim bir şartım olacak” dedi. Yeni sanayiye yapılacak dükkânlardan sonra eski sanayide bir tane dükkânın kalmaması gerekiyor. Çünkü bir dönüşümün gerçekleşmesi lazım mevcut olan yerde hem de bu dükkânların satışının olması lazım. Dedi Bende şunu söyledim “Biz Esnaflarımızla yaptığımız görüşmelerde bu konuda hemfikiriz. Sanayinin şu anda içinde bulunduğu durumlar esnaflarımızın daha kaliteli bir hizmet sunması açısından yetersiz kalıyor. Sizler yaşadığınız için çok iyi biliyorsunuz Lavabosundan mutfağına varıncaya kadar ihtiyaç olan birimlerin olmaması, mevcut olan birimlerin dar olması. Dükkânların hizmet etme anlamında yeterli seviyede olmaması hepimizin ortak sıkıntısıydı. Biz dedik ki bu sıkıntıları çözecek bir dükkânı zaten oradaki herkes istiyor. Ayrıca sanayi de bulunan esnaflarımızın yaklaşık % 75’i kiracı. Bu kiracılarımızın bir talepleri oluyor bizlerden “bizler kendi yerimizi sanki kira öder gibi ödeyerek hem mal sahibi olalım hem de daha rahat bir dükkânda çalışalım” dediler Bizde bunları TOKİ Başkanımıza aktardığımız zaman söylediği şey;

Ben tek bir şartla bunu kabul edebilirim. Sanayide ki bütün dükkânlar yıkıldıktan sonra yeni yapılacak yere gelmeleri suretiyle buna imza atabiliriz.” dedi.

Başkan Yazgı, ikinci aşamada ise eski sanayinin durumunun ne olacağı konusunu görüştüklerini ifade ederek “ Eski sanayinin durumu ne olacak? Şimdi bütün dükkânlarınızın olmadığını düşünün.70 hektarlık kocaman büyük bir alan var. Bu alanlar bomboş araziler. Bizim orada yapacağımız çalışmada şu şekilde olacak. Belirleyeceğimiz metrekarelere göre parsellere ya da adalara bölmek suretiyle orada yeni bir şehri inşa edeceğiz. Bunu yaparken yollarıyla, parklarıyla, yeşil alanlarıyla yeni bir düzenleme yapacağız. Mümkün olduğu kadar da vatandaşlarımızın bulunduğu arsaya yakın ya da arsanın olduğu yerde yine kendi arsalarını kendilerine vereceğiz. Diyelim ki Vatandaşlarımız bu arsalarını aldılar belli bir metrekarede kendi arsaları oluştu Ne yapacaklar? Diledikleri müteahhitle anlaştıktan sonra oralarda inşaatlar yapmaya başlayacaklar.” Dedi. 

Başkan Yazgı, Esnafların yeni sanayide ki dükkânları satın alacaklarını mevcut arsalarını ise istedikleri gibi değerlendireceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Sanayimizde tam 10 farklı sektör var bunlarla bir daha yapılacak görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerde şunu bilmenizi istiyorum. Sizin neye ihtiyacınız varsa. Nasıl karşılanması gerekiyorsa onu netleştirmeniz gerekecek. Ve o şekilde bizden metrekareler talep edeceksiniz. Yani yepyeni bir sanayi yapılacak. Yepyeni sanayide yepyeni dükkânları satın alacaksınız. Önce burada bir anlaşmamız gerekiyor. Üzerine basarak söylediğim şey şu; biz yeni sanayi alanımızda yapılacak yeni dükkânları siz değerli kardeşlerim oradan gidip satın alacaksınız. Bunu yaparken de eski sanayi ye kesinlikle dokunulmayacak. TOKİ Hiçbir şekilde oraya girmeyecek” Dedi.

ATSO Başkanı Ahmet Koçaş’ta esnafların bu projeye destek olmalarını isteyerek şunları söyledi

Değerli belediye başkanımız yeni göreve geldikten sonra kendilerini ziyaret ettiğimizde başkanımıza ilk söylediğimiz, “Başkanım acilen sanayimizin, ilk etapta yeni yere taşınması için çalışmalara başlamanız gerek.” dedik. , sağolsun belediye başkanım, bugüne kadar elinden geldiği kadar araştırıyoruz, değerlendiriyoruz. Değerlendirdi de,

Nitekim son günlerde özellikle son aylar içerisin de, bu konu ile artık belirli aşamalar belirli bir yol kat edildi. Bizler gerek organize sanayimizi dillendire ballandıra sürekli anlatıyoruz. Ama sanayimize geldiğimiz zaman, Türkiye özellikle sanayi durumun da, çok gelişmiş sanayisi olmasına rağmen, fiziki şartlarda ve görünüm itibarıyla çok hoş olmadığı için ne yazık ki çok dile getiremiyoruz. Onun içinde bizler sanayi esnaflarımızla görüştüğümüz zaman konuyla ilgili ilgililerle görüştüğümüz zaman, esnaflarımızın hep bize söyledikleri şu.; Başkanım biz artık sanayiye gitmek istiyoruz. Âmâ daha önceki bir belediye başkanımızın yapmış olduğu bir proje sayesinde projenin belki  aslında projenin maliyeti çok kötü değil ama,farklı anlatılması, sizlerin isteğiyle dibine girilmemesinden dolayı, çeşitli sorunların olduğundan dolayı ertelendi.

İnşallah ben inanıyorum ki belediye başkanımızın bu konuyla ilgili ekibiyle istişare yaparak, özelikle tekrar altını çizerek belirtmek istiyorum, değerli belediye başkanımızın az öncede söylediği gibi, sizler isterseniz eğer bu sanayi gidecek, eğer istemeseniz şartlar oluşmazsa kesinlikle gitmeyecek. Ben buradan hepinizin sağduyuya yaklaşmanızı istiyorum. Eğer gelecekte yarınlarınıza iyi bir dükkân bırakmak, iyi birer ustalar yetiştire bilen, geleceğimize yarınlara çocuklarımıza iyi yerler bırakacaksak fiziki şartlarıyla gerçek anlam da iyi bir yeni bir sanayinin yapılması konusun da biraz daha emek göstermenizi istiyorum.” dedi.

Aksaray Madeni Sanatkârlar Ve Tamirciler Odası Başkanı Mehmet Üçkulak konuşmasında sanayi esnaflarının rahat ve temiz bir ortamda çalışabilmesi için böyle bir projeye ihtiyaç olduğunu ifade ederek şu görüşlere yer verdi

“Sevgili esnaf kardeşlerim, malumunuz üzere iki yılı aşkın süredir kentsel dönüşüm süreci var. Bütün esnaf kardeşlerimizin ve bizlerin maksadı: 10 bin yıllık Aksaray şehrinde bütün yönetimin, belediye başkanımızın, oda başkanlarımızın, milletvekillerimizin, yerine göre bakanlarımızın çabası ve gayreti

Esnaf ve sanatkâr kardeşlerimize gelecek çalışmalarda rahat bir ortam sunabilmek ve mevcut yerde Aksaray’a bir değer yapabilmek ve Aksaray’da ki görüntü kirliliğini kısmen de olsa aşmak. Şehrimizi geliştirmek ve ekonomiye katkı sağlamaktır.

 Bu arada geçtiğimiz süreç içerisinde çok sıkıntılar yaşadık. Ne gibi sıkıntılar yaşadık? değeri düşüktü, yüksekti, değerliydi değersizdi vs. bu sorunları aşabilmemiz için, bu şehre güzel bir katkı sağlayabilmemiz için ve aynı zamanda esnaf ve sanatkârlar kardeşlerimizin de rahat temiz bir ortamda çalışabilmesi için bu projede çalışmalar devam ediyor. İnşallah hayırlı bir hizmet çıkacak.” şeklinde konuştu

Aksaray Ağaç İşleri Odası Başkanı Mesut Konuk ise sanayi esnafının böyle bir projeye ihtiyacı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“İlk önce bilinmesi gereken şey şu;  mevcut sanayimizde herkesin dile getirdiği sorunlar var. Güzel bir sanayiye ihtiyaç var. Sanayiye ihtiyaç olduğu için bu projeyi gerçekleştirebilmek için bizlere de fedakârlıklar düşüyor. Nasıl fedakârlıklar düşüyor? Herkes teker teker şu böyle olsun değil de biraz daha yapıcı olmalıyız her şey karşıdan yapılsın beklentisinde olmamamız gerekiyor.

Belediye başkanımız gerçekten bu konuya vakıf. Ben de inanıyorum ki böyle bir projenin bu dönem içerisinde başkanımız tarafından gerçekleştirileceğine gönülden inanıyorum. Biz istişare içerisinde olacağız. Aldığımız bilgileri yapacağımız şeyleri, size aktaracağız. Artılarını eksilerini tartışacağız. Ortak bir proje gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, sanayi esnaflarının yeni proje ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Esnaflar akıllarına takılan konularda Başkan Yazgı’dan çok önemli bilgi aldılar. Toplantı sonra bütün esnaflar, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’yı böyle güzel bir projeye öncülük ettiği için ayakta alkışladılar.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Sektörel Vinç Kiralama08 Mayıs 2019 Çarşamba 10:16
 • Türk Marka Tescil15 Şubat 2019 Cuma 15:19
 • Komple Motor Değişiminde Yasal Kurallar Nelerdir?15 Şubat 2019 Cuma 11:47
 • Ziraat Bankası Katılım Avantajları Nelerdir?02 Ocak 2019 Çarşamba 13:33
 • Ekonomi Bakanlığı ihracatçı firmalara güncel destek uygulamaları anlatacak23 Aralık 2017 Cumartesi 12:12
 • Konya iş Güvenliği Uzmanı11 Aralık 2017 Pazartesi 12:16
 • Platform Kiralamada Çözüm Ortağınız06 Kasım 2017 Pazartesi 11:53
 • Vatandaşlarımız et ihtiyaçlarını Bim ve A101'de uygun fiyatla alabilecek03 Kasım 2017 Cuma 19:51
 • Ortak Atm Avantajı05 Eylül 2017 Salı 15:01
 • Keyifli Etek Seçimi12 Temmuz 2017 Çarşamba 16:13
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Güvenli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05343258300