• BIST 10895.25
 • Altın 2506.967
 • Dolar 32.1861
 • Euro 34.95
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 24 °C

Sedep İlk Yarıyı Çok Sayıda Faaliyetle Tamamladı

Sedep İlk Yarıyı Çok Sayıda Faaliyetle Tamamladı
Selçuklu Değerler Eğitimi Projesi (SEDEP), 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısını çok sayıda etkinlik ve kitap dağıtımları ile sona erdi.

SEDEP, üçüncü yılında farklı etkinlik ve projeleriyle öğrencileri değerleriyle buluşturuyor. 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında birçok farklı etkinlik ile öğrencileri değerlerimizle buluşturan proje, öğretmen ve veli seminerleri ile de tanınırlığını ve etki alanını genişletti. 195 okul, 120 bin 166 öğrenciyi kapsayan projede yılsonuna kadar; 964 bin yayın 144 okulda dağıtılacak, özel okullar dahil 117 okulun öğretmeler odasına toplam 6 bin 400 kitaptan oluşan değerler duvar kitaplığı, tüm ilkokulların birinci sınıflarında 15 bin kitaptan oluşan değerler kitaplığı kurulacak. Dönem boyunca birbirinden farklı 30 etkinlik, öğretmenler ve veliler için seminerler yapılacak.
SEDEP kapsamında 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk yarısında “Adalet, Saygı, Dostluk ve Özdenetim” değerleri işlendi. “Hacivat ile Karagöz”, “Elif ile Ahmet”, “Mustafa”, “Meryem”, “Gizli Deney”, “Denizden Gelen Misafir”, “Zorbul Zehra’nın Günlüğü”, “Çatıya Bir Kuş Konmuş” gibi hikaye ve kitapçıklarla her ay farklı bir değerin öğrencilerle buluştuğu ilk yarı yılda, “Değerli Boyama Kitabı” ve puzzle çeşitleriyle değerler uygulamalı olarak anlatıldı. Yıl boyunca her değer için ayrı ayrı dağıtılacak hikaye, puzzle ve kitapçıklar öğrenci, öğretmen ve velilerin büyük beğenisini topladı. Ayrıca hazırlanan “Sorumluluk Takip Çizelgesi” ile velilerde projeye daha çok dahil edilerek, öğrencilerin öğrendiği değerleri sosyal hayatlarında da uygulamaları teşvik edildi.
SEDEP ADALETLE BAŞLADI
SEDEP, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı etkinliklerine “SEDEP Adaletle Başlıyor” etkinliği ile başladı. SEDEP ilk ayın değeri olan “Adalet” kapsamında Kent Meydanında bir etkinlik düzenlendi. Zeplin, uçan balon, Hacivat ile Karagöz, Keloğlan, Nasreddin Hoca, Volkan Abi ve şarkıların yanı sıra animasyon gösterilerinin yapıldığı etkinliğe öğrencilerin yoğun ilgi gösterdi. Adalet değerinin önemine vurgu yapmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla gökyüzüne binlerce balonun bırakıldı.
“KÜLTÜRÜME SAYGI DUYUYORUM”
SEDEP, kapsamında 11-13 Kasım tarihleri arasında, Sille’de, “Kültürüme Saygı Duyuyorum” etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik ile Selçuklu’daki ilkokul 3. ve 4. sınıflardan 20 öğrenci, 1 gün pratik, 1 gün uygulamalı fotoğraf eğitimi alarak eğitmen fotoğraf sanatçıları ile birlikte, tarihi Sille’de fotoğraf çektiler. Fotoğraf sanatı ile kültürel değerlerin ortaya çıkarılmasını amaçlayan etkinlik öğrencilerin fotoğrafa olan ilgilerini arttırılmasına da katkı sağladı. Öğrencilerin çektiği fotoğraflardan oluşan katalog hazırlandı.
“YALNIZ DEĞİLSİNİZ”
SEDEP, “Saygı” değerinin anlatıldığı kasım ayında “Yalnız Değilsiniz” isimli etkinlik ile Şerife Akkanat İlkokulu öğrencileri, Yazır Toki İlkokulu Özel Eğitim sınıfındaki öğrencileri ziyaret etti. “Yalnız Değilsiniz” isimli etkinlik kapsamında bir diğer ziyarette Sızma’ ya gerçekleşti. Selçuklu merkez Mustafa Serin İlkokulu’ndan gelen öğrenciler Sızma Alparslan İlkokulu’nda eğitim gören arkadaşlarını ziyaret ettiler. Öğrenciler arasındaki birlik, beraberlik duygusunun güçlendirilmesi, insanlar arasındaki bireysel farklılıkları tanıyarak saygı değerine dayalı ilişkilerin kurulması amaçlanıyor.
“Yalnız Değilsiniz” etkinliği kapsamında öğrenciler, huzurevlerindeki yaşlıları, Selçuklu’ da ki tüm özel eğitim sınıflarını ve Yeni Büyükşehir Yasası ile Selçuklu’ ya bağlanan belde ve köylerdeki okulları ziyaret ettiler. Toplam 30 ziyaret gerçekleştirildi.
“DEĞERLİ KOMŞUM”
“Değerli Komşum” etkinliği kapsamında Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, SEDEP kapsamında olan öğrenci ve ailesine ev ziyaretinde bulundu. Değerler Eğitimi Projesinden faydalanan Cahit Zarifoğlu İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Abdullah Furkan Avşar ve ailesini ziyaret eden heyet, komşuluk ve komşu ziyaretinin önemine vurgu yaptı.
Değerlerin yeniden yaşatılmasına yönelik önemli bir proje olan “Değerli Komşum” etkinliği farklı öğrenci ve ailelerinin ziyaretleri ile yılsonuna kadar devam edecek.
SEDEP ÇALIŞTAYI
Proje kapsamında, projenin geliştirilebilirliği, değerler eğitiminin toplum üzerindeki etkileri ve önerilerinin ayrıntılı olarak ele alındığı ve geleceğe yönelik önerilerin değerlendirildiği SEDEP Çalıştayı gerçekleştirildi. Projenin geliştirilebirliğini, farkındalığını ve değerler eğitiminin toplum üzerindeki etkileri gibi konuların ayrıntılı olarak ele alındığı çalıştay bildirisinde; Proje paydaşlarının (belediye, üniversite ve MEB) yetki ve sorumluluk bakımından eşit olarak projeye katılımlarının sağlanması gerektiği, ‘SEDEP’te İyi Örnekler” kitabının faaliyete geçirilmesi, SEDEP’in değerlendirilmesi için veriye dayalı ölçümlerin (gözlem, görüşme ve ölçekler aracılığı ile) bilimsel standartlarda yapılarak her yılki sonuçların karşılaştırılması ve SEDEP’ in akademik platformlarda yayın, konferans, çalıştay olarak ülke ve dünya geneline duyurulması gerektiği belirtildi.
ÖĞRETMEN VE VELİLERE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
SEDEP eğitim-öğretim yılının ilk yarısında düzenlediği seminer ve etkinliklerle öğretmen ve velileri de unutmadı. Selçuklu’ da görev yapan ve göreve yeni başlayan okul idarecilerine yönelik, SEDEP bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi, Ahmet Şerif İzgören’ in verdiği velilere yönelik seminer yapıldı.
SEDEP 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikici yarısında farklı etkinlik, seminer ve toplantılarla eğitime değer katmaya devam edecek.
Proje etkinlikleri kapsamında ilk yarıyılda başlayan ailemle mutluyum, öğrenciye ve veliye mektup, formatör bilgilendirme toplantıları ikinci yarıyılda da sürecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Güvenli Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05343258300